Wycieczka do Gniezna
17 października uczniowie klas 4, 5 i 6 wraz z wychowawcami i pilotem wyruszyli na wycieczkę do Gniezna. Zanim dotarliśmy do dawnej stolicy Polski, pojechaliśmy do Wenecji. Polska Wenecja leży na Szlaku Piastowskim. Niegdyś była miastem, dziś to malutka wieś.
Na miejscu wraz z tutejszym przewodnikiem zwiedzaliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej. Działa ono od 1972 r. Stanowi największą tego typu placówkę w całej Europie.
W muzeum mogliśmy zobaczyć kilkadziesiąt eksponatów, które z pewnością zainteresowały wszystkich miłośników historii techniki. Do obejrzenia jest 17 parowozów, wagony pasażerskie i towarowe, a także drezyny. Oprócz samych pociągów znajdują się tam różnego typu elementy związane z koleją i pracą kolejarzy, m.in. budki dróżników, zwrotnice, żuraw wodny czy parowóz. Uczestnicy wycieczki mogli wchodzić do większości eksponatów (wagonów, lokomotyw itd.), co sprawiło im ogromną radość. Dodatkowo nasze dzieci mogły skorzystać z placu zabaw utrzymanym w tematyce muzeum.
Po zwiedzaniu czekała nas kolejna atrakcja – przejazd kolejką na trasie Żnin – Wenecja. I tak mknęliśmy wśród pięknych, zanurzonych w jesiennym słońcu, pól i łąk.
Po przejeździe kolejką wyruszyliśmy do Gniezna. Tam zwiedziliśmy katedrę św. Wojciecha i Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Katedra św. Wojciecha, która wznosi się na Wzgórzu ma ogromne znaczenie kulturowe i nazywana jest matką polskich katedr. Pani przewodnik przedstawiła historię tego niezwykłego miejsca. Była to świątynia koronacyjna królów, siedziba pierwszego w Polsce arcybiskupstwa, miejsce ważnych wydarzeń z okresu początków polskiej państwowości. Na szczególną uwagę zasługują brązowe Drzwi Gnieźnieńskie, ilustrujące żywot św. Wojciecha. Wzrok przyciąga też srebrna trumna z relikwiami świętego Wojciecha, płyty nagrobne św. Wojciecha i biskupa Zbigniewa Oleśnickiego.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Misją muzeum jest przybliżanie współczesnym pokoleniom i zachowanie dla przyszłych świadectw dziedzictwa kultury oraz historii okresu początków Państwa Polskiego i późniejszych losów regionu będącego kolebką naszej państwowości. Dzieci mogły tu zobaczyć wiele ciekawych eksponatów.
Po tak intensywnym zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Mimo zmęczenia trzeba przyznać, że czas spędzony na wycieczce był dla naszych uczniów cenną lekcją historii. Sami zobaczcie!