Niezapomniana wycieczka
W dniach 24-25 października 2024 roku uczniowie klas 7 i 8 wybrali się na wycieczkę do Krakowa oraz do byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Celem naszej podróży było poznanie polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego, a także upamiętnienie ofiar II wojny światowej. Opiekunami wycieczki byly panie Bogna Krajewska, Barbara Kordas i Marzanna Ludziejewska.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy wcześnie rano. Po przyjeździe do Krakowa pierwszym punktem programu było zwiedzanie Rynku Głównego, jednego z największych średniowiecznych placów w Europie. Podziwialiśmy piękne Sukiennice, Kościół Mariacki i wysłuchaliśmy hejnału mariackiego, który zrobił na nas duże wrażenie. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii Krakowa, jego dawnych mieszkańcach i ważnych wydarzeniach, które miały miejsce na tym terenie.
Następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie – w katedrze mieliśmy okazję zobaczyć grobowce królów i słynny dzwon Zygmunt, którego historia i symbolika były niezwykle inspirujące. Spacerowaliśmy po dziedzińcu zamkowym i wysłuchaliśmy bardzo wielu ciekawych opowieści przewodnika o tym niezwykłym miejscu.
Po intensywnym zwiedzaniu zrobiliśmy sobie chwilę przerwy na obiad, po czym udaliśmy się do dzielnicy Kazimierz, poznaliśmy historię społeczności żydowskiej, która przez wieki tworzyła wyjątkowy klimat tego miejsca oraz zwiedziliśmy Aptekę pod Orłem. Była to dla nas niezwykle pouczająca lekcja o tradycji i historii.
Wieczorem dotarliśmy do hotelu w Ustroniu, gdzie czekała na nas kolacja oraz czas na odpoczynek.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od śniadania i spaceru po okolicy w promieniach jesiennego słońca. Po wczesnym obiedzie ruszyliśmy w podróż do Oświęcimia, gdzie znajduje się były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Już sama świadomość, że odwiedzimy to miejsce, wprowadziła nas w poważny nastrój.
Zwiedzanie rozpoczęło się od części Auschwitz I. Przewodnik opowiedział nam o historii obozu i jego funkcjonowaniu. Byliśmy wstrząśnięci, widząc pozostałości po barakach, ogrodzeniach oraz wystawy poświęcone ofiarom. Ekspozycja z przedmiotami osobistymi – butami, walizkami, naczyniami i zdjęciami – uświadomiła nam ogrom cierpienia, jakiego doświadczyły tu setki tysięcy osób. Przeszliśmy przez blok 11 oraz słynny „Blok Śmierci,” gdzie zobaczyliśmy cele głodowe i cele do wymierzania kar, co było dla nas wstrząsającym doświadczeniem.
Następnie udaliśmy się do Auschwitz II-Birkenau, największej części kompleksu. Widok na ogromne baraki, wartownie i tory kolejowe, prowadzące do bram obozu był trudnym momentem. Przeszliśmy przez rampę kolejową, na której dokonywano selekcji więźniów i odwiedziliśmy baraki mieszkalne oraz sanitarne. Miejsce to głęboko nas poruszyło i wywołało w nas refleksje nad ludzką tragedią i okrucieństwem wojny.
Po zakończeniu wizyty w Auschwitz wróciliśmy do autokaru w ciszy i zadumie. Droga powrotna była czasem na przemyślenia i rozmowy o tym, czego doświadczyliśmy podczas tej wizyty.
Wycieczka do Krakowa i Auschwitz-Birkenau była dla nas bardzo ważnym i wzruszającym doświadczeniem. Dzięki niej mogliśmy poznać zarówno piękno polskiego dziedzictwa historycznego, jak i mroczną stronę historii II wojny światowej. Wszyscy wróciliśmy bogatsi o nowe wiedzę i refleksje, które na długo pozostaną w naszej pamięci.