
Spełniły się nasze marzenia!
W dniach 26 – 31 maja odbyła się długo oczekiwana wycieczka do Paryża. Uczestniczyli w niej uczniowie klas: 6, 7 i 8, pani dyrektor M. Kaczmarek, nauczyciele: p. B. Krajewska, p. K. Pawicka, p. A. Sobieska oraz pilot wycieczki.
Pierwszy dzień spędziliśmy w podróży, a kolejnego dnia z samego rana byliśmy już w Paryżu. Tam czekał na nas przewodnik, z którym udaliśmy się pod Łuk Triumfalny. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, przeszliśmy się jedną z najbogatszych i najbardziej znanych ulic Paryża, Polami Elizejskimi, po czym udaliśmy się pod wieżę Eiffla. Wjechaliśmy na najwyższy poziom wieży i rozkoszowaliśmy się panoramą miasta. Tego dnia płynęliśmy też statkiem po Sekwanie i podziwialiśmy zabytki z perspektywy rzeki. Tak minął drugi dzień.
Trzeci dzień pobytu to dzień najbardziej oczekiwany przez nasze dzieci, bo spędziliśmy go w Disneylandzie. Uczniowie mogli skorzystać z wielu atrakcji na terenie parków, wyszaleć się na górskich kolejkach. Czekała na nich m.in. Kraina Main Street U.S.A., Kraina Fantazji, Kraina Dzikiego Zachodu, Kraina Odkryć i Kraina Przygody. Tak minął kolejny dzień.
Czwartego dnia zaczęliśmy zwiedzanie od placu Pigalle, gdzie czekał na nas przewodnik. Przeszliśmy się ulicami miasta, byliśmy pod jednym z najbardziej znanych kabaretów świata, Moulin Rouge. Poszliśmy na słynne wzgórze Montmartre, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Sacre-Coeur, podziwialiśmy też znajdujący się niedaleko bazyliki, gotycki z XII wieku kościół Saint Pierre. Później udaliśmy się do Pałacu Królewskiego w Wersalu, gdzie podziwialiśmy przepiękne królewskie komnaty i ogrody wersalskie.
Mimo zmęczenia po całym dniu zwiedzania, postanowiliśmy udać się pod wieżę Eiffla i poczekać do zachodu słońca, aż wieża rozświetli się tysiącami migoczących żarówek. Warto było poczekać, bo było cudownie!
30 maja, piątego dnia z samego rana pojechaliśmy do jednej z najbardziej znanych katedr na świecie, katedry Notre – Dame, którą zwiedzaliśmy wraz z przewodnikiem. Tego dnia byliśmy też w Bibliotece Polskiej, w której zgromadzone są pamiątki po Adamie Mickiewiczu i Fryderyku Chopinie. Odbywają się tu konferencje, wystawy i koncerty, dzięki czemu jest to prawdziwa „wyspa polskości” w sercu Paryża.
W Paryżu wiele kamienic kojarzy się z życiem sławnych ludzi. Byliśmy m.in. pod kamienicami, w których mieszkali: Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Vincent van Gogh, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska – Curie. Przechodziliśmy obok Uniwersytetu Paryskiego, Sorbony, na którym studiowała patronka naszej szkoły. W dzielnicy łacińskiej byliśmy pod Panteonem, kościołem św. Genowefy, gdzie ze względu na własne zasługi została pochowana Maria Skłodowska – Curie.
W piątek zwiedzaliśmy też dawny pałac królewski, obecnie jedno z największych muzeów sztuki na świecie – Luwr. Mieszczą się w nim zbiory liczące około 350 000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę XIX wieku, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie, takie jak np. Nike z Samotraki, Wenus z Milo, czy Mona Lisa Leonarda da Vinci.
I tak upłynął ostatni dzień w Paryżu. Wieczorem wyruszyliśmy w podróż do Polski i kolejnego dnia dotarliśmy do naszych domów.
Wróciliśmy zmęczeni, ale z głowami pełnymi niezapomnianych wrażeń. Jeden z uczniów po zapytaniu: Jak było?, odpowiedział: Spełniło się moje marzenie!
Jestem pewna, że wszystkim naszym uczniom spełniły się marzenia o Paryżu, o wspólnie spędzonych chwilach, o wspólnym byciu razem. Był to czas edukacji i integracji naszej grupy. Sami zobaczcie!